Urządzenia elektrochirurgiczne

Wykorzystanie w zabiegach

Sprzęt elektrochirurgiczny to świetne rozwiązanie dla chirurgów mogące zastąpić im tradycyjne przyrządy chirurgiczne. Najczęściej wykorzystywany jest podczas skomplikowanych operacji na wielu płaszczyznach specjalizacyjnych. Pomaga chirurgom wycinać, usuwać i niszczyć tkanki za pomocą przepływu prądu o różnej częstotliwości, w zależności od potrzeb. Nacięcia spowodowane iskrami są bezkrwawe i dużo szybciej się goją oraz nie uszkadzają otaczających tkanek, dzięki czemu nie ma konieczności zszywania rany, a co za tym idzie nie powstaje blizna. Zabieg jest prostszy, szybszy i bezbolesny. Prócz operacji, elektrochirurgię wykorzystuje się do fizjoterapi. Ultradźwięki przenikające do tkanek powodują rozluźnienie mięśni i łagodzą ból.
Wskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem sprzętu elektrochirurgicznego są między innymi włókniaki, nowotwory, znamiona, różnego rodzaju guzki skórne i inne narośla.
Elektrokoagulacja to zabieg stosowany do leczenia nowotworów skóry i chorób naczyniowych. Polega na zatrzymaniu krwawienia z naczyń krwionośnych.
Elektrosekcja służy do rozcinania skóry i uszczelniania naczyń krwionośnych za pomocą fali elektrycznych. Wykorzystywany jest w zabiegach usuwania znamion, brodawek, zapalenia mieszków włosowych, naczyniaków oraz innych zmian skórnych.
Sprzęt elektrochirurgiczny stosowany jest do wielu zabiegów chirurgicznych więc nie jest możliwe opisanie każdego z nich. Ułatwia pracę wielu chirurgom z różnych specjalizacji.

Zakres leczonych schorzeń

Podobnie jak w przypadku wykonywanych zabiegów, sprzęt elektrochirurgiczny pozwala leczyć niezliczoną ilość chorób. Najczęściej używa się go do leczenia chorób skóry i włosów, zapalenia lub zaniku mięśni oraz chorób serca.
W dermatologii wykorzystywany jest do usuwania blizn i innych znamion. Zabiegi są bezbolesne i przeznaczone do każdego rodzaju skóry, począwszy od młodzieńczej skóry ze zmianami trądzikowymi, aż do skóry dojrzałej. Efekty można zauważyć już po pierwszym zabiegu. Skóra jest odmłodzona i promienna.
W fizjoterapii za pomocą sprzętu elektromedycznego mamy możliwość stymulacji tkanek, dzięki czemu możemy pobudzić je do pracy. Pomaga to w wielu przypadkach, nawet tych najcięższych, gdzie ograniczona jest sprawność ruchowa. Efekty po takim zabiegu są znacznie szybsze i zauważyć je możemy nawet u osób sparaliżowanych.
Sprzęt elektrochirurgiczny przyczynia się do sprawniejszego i efektywniejszego leczenia różnych schorzeń na wielu płaszczyznach.