Terapia falowa w weterynarii

Terapia falowa zwierząt to innowacyjna metoda lecznicza, zaczerpnięta od tej stosowanej na ludziach. Medycyna rozwija się coraz szybciej i nie tylko w przypadku człowieka, ale również u zwierząt. Ponadto, sprzęt medyczny przeznaczony do terapii ludzi coraz częściej wykorzystywany jest w weterynarii.

Na czym polega terapia falowa?

Terapia falowa w weterynarii polega na generowaniu fali, która dociera bezpośrednio do obszaru dotkniętego schorzeniem czy bólem i nie wykracza poza te strefy. W ten sposób ma za zadanie sprawić, aby tkanki pobudziły się i zaczęły pracować. Co przez to rozumieć? Otóż tak jak w przypadku człowieka wywołują naturalne mechanizmy obronne, dzięki którym tkanki szybciej się regenerują i wracają do dobrego stanu. Stosowana jest między innymi u zwierząt, takich jak: psy, koty, konie, świnie, itp.

Jak wygląda przeprowadzenie terapii falowej u zwierząt?

Terapia falowa główne zastosowanie ma w urologii ludzkiej do kruszenia kamieni nerkowych. Za pomocą substancji przypominającej żel stosowany podczas badań USG, fala zostaje wprowadzona do określonej wcześniej tkanki. Przed terapią należy odpowiednio przygotować do tego zwierzę i na przykład zgolić sierść w miejscu aplikacji. Podczas trwania zabiegu należy kontrolować reakcję naszego pupila.

vergery diatermie

Kup nasz sprzęt elektrochirurgticzny Vergery tutaj!

Pozytywne aspekty terapii falowej w weterynarii

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z procesu terapii falowej jest redukcja lub całkowita eliminacja dolegliwości bólowych w układzie mięśniowo- szkieletowym. Również idealnie sprawdza się w przypadku problemu gojenia się ran, chorób zwyrodnieniowych oraz zapalenia ścięgien. Kolejnym pozytywnym aspektem jest fakt, że już po kilku zabiegach w odstępach około tygodniowych, widoczne są już pierwsze efekty. W przypadku przewlekłego schorzenia stawów zabieg ten należy powtarzać co 6 miesięcy, aby skutecznie pozbyć się choroby. Czas trwania terapii w jednej sesji jest niezwykle krótki, gdyż zazwyczaj zajmuje około 10-15 minut.

Kiedy nie powinniśmy się decydować na terapię?

Przede wszystkim tego typu zabiegi nie są przeznaczone dla młodych zwierząt, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych wszystkich kości oraz mięśni. Kolejnym powodem, dla którego nie powinno się decydować na terapię falową to niedawno przeprowadzony zabieg. Pod żadnym pozorem nie stosuj jej w miejscach, gdzie występuje nowotwór bądź w ogniskach zapalnych. Terapia falowa w weterynarii jest z pewnością niesamowicie przydatnym zabiegiem, który może powstrzymać cierpienia naszych zwierzaków. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności i nie narażaniu pupila na dodatkowe problemy.