Elektrochirurgia od wielu lat na dobre zagościła w medycynie. Jako małoinwazyjny zabieg polecana jest szczególnie osobom, które bez przeszkód chcą szybko powrócić do aktywności fizycznej, czy po prostu nie chcą by na ich ciele pozostał nieestetyczny ślad po szwach. Temperatura będąca wynikiem wysokiego napięcia prądu elektrycznego, wpływa na koagulację białek zawartych w tkankach niechcianych znamion skórnych, doprowadzając do ich usunięcia. Wśród podstawowych zabiegów elektrochirurgicznych wyróżniamy: elektrokoagulację, polegającą na zamykaniu naczynek przy pomocy elektrod pod wysokim napięciem; elektrolizę, która podobna jest do wcześniej wspomnianego zabiegu, z tym, że ta metoda jest nieco bardziej czasochłonna (zniszczenie jednego mieszka włosowego zajmuje ok. pół minuty). Warto wymienić ponadto elektrodesykację, czyli wypalanie oraz elektrofulgurację – niszczenie tkanek iskrą elektryczną. Wśród zabiegów elektrochirurgii nie zabraknie również cięcia. Właściwie dostosowana elektroda, w wyniku wysokiego napięcia prądu tnie znamię bardzo precyzyjnie bez najmniejszego oporu ruchu.
Przeciwwskazania do elektrochirurgii
Jednak jak wiadomo, każdy zabieg posiada swoje przeciwwskazania. W przypadku elektrochirurgii działamy w oparciu o wysokie napięcie elektryczne, stąd nie zaleca się wykonywania tego zabiegu na kobietach ciężarnych, ponieważ prąd może przenikać do płodu tym samym go uszkadzając. Osoby, które posiadają wszczepiony rozrusznik serca, również bezwzględnie powinny zrezygnować z zabiegu elektrochirurgii, by nie doszło do uszkodzenia tkanek wokół stymulatora. Niestety zła wiadomość skierowana jest również do osób mających problemy z zaburzeniem krzepnięcia krwi. Zawsze występuje ryzyko pojawienia się rany, więc należy być ostrożnym i zdecydować się w inny, bezpieczny sposób usunąć narośl występującą na skórze.
Warto również mieć na uwadze, że niektóre z wcześniej wymienionych zabiegów elektrochirurgii mogą być dla nas bolesne. Wszystko oczywiście zależy od progu odporności na ból. Dobra wiadomość w tym przypadku jest taka, że zawsze można skorzystać z miejscowo znieczulającego środka.