Co wchodzi w skład zaopatrzenia medycznego?

Każdy zawód rządzi się swoimi prawami i nie licząc konkretnych kwalifikacji oraz wiedzy, wymaga specjalistycznego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku wszelkich zawodów medycznych. Co właściwie wchodzi w skład zaopatrzenia medycznego?

Odzież ochronna

Jej zadaniem jest ochrona pracownika przed zagrożeniami dla zdrowia lub życia, a w szczególności zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi, biologicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi. W przypadku lekarzy, pielęgniarek, i innych pracowników do odzieży ochronnej zalicza się się fartuchy, ochraniacze na buty (których używają też krwiodawcy), czepki jednorazowe, rękawiczki, maseczki ochronne na twarz, przyłbice, okulary ochronne, a także nauszniki przeciwhałasowe.

Środki do dezynfekcji

Dezynfekcja ma na celu zniszczenie drobnoustrojów takich jak bakterie i wirusy, szczególnie te chorobotwórcze. Dezynfekcji poddaje się przedmioty oraz powierzchnie, które mogły zostać skażone chorobotwórczymi mikroorganizmami (bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami). Do dezynfekcji używa się między innymi chusteczek dezynfekujących, płynów dezynfekujących na bazie alkoholu, świec dymnych do suchej dezynfekcji lub mydła antybakteryjnego.

nóż chirurgiczny surgeon

Sprzęt zootechniczny

Zootechnika to nauka o racjonalnym chowie i hodowli zwierząt oraz ich użytkowaniu. W jej skład wchodzą takie dyscypliny, jak genetyka, żywienie, paszoznawstwo, organizacja i ekonomika produkcji zwierzęcej. Do sprzętów zootechnicznych zaliczają się trutki, pułapki żywołowne, kolczykownicę lub kredki do znakowania zwierząt.

Sprzęt weterynaryjny

Weterynaria to nauka o chorobach zwierząt, ich leczeniu i profilaktyce. Zajmuje się też ochroną zwierząt przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego. Do sprzętów weterynaryjnych zalicza się wszelkiego rodzaju igły, nożyczki chirurgiczne, kompresory do badania mięsa, pojemniki histopatologiczne, pojemniki na próbki, ostrza chirurgiczne, probówki, a także statywy na nie.

Specjalistyczny sprzęt medyczny

Medycyna dzieli się na wiele dziedzin. Możemy wyróżnić ginekologię, kardiologię, chirurgię, dermatologię, stomatologię i inne specjalizacje.. Każda z nich wymaga profesjonalnego sprzętu, do którego zaliczają się na przykład igły, noże chirurgiczne, stetoskop i aparaty USG.

Mnogość dyscyplin, którymi zajmuje się medycyna może przyprawić o zawrót głowy. Tym bardziej rodzaje sprzętu medycznego, w który zaopatruje się szpitale i gabinety. Część tego sprzętu jest uniwersalna, ale część jest charakterystyczna dla poszczególnych zawodów.