Elektrochirurgia weterynaryjna
W ostatnich latach medycyna dynamicznie się rozwija. Powstają nowoczesne urządzenia wpływające na poprawę pracy lekarzy. Dzięki nowym rozwiązaniom ich praca staje się bardziej komfortowa i bezpieczna. Elektrochirurgia pojawiła się w niemalże każdej specjalizacji chirurgicznej. W tym artykule chcemy skupić się na rozwiązaniach, które wprowadziła do weterynarii.
Vergery to diatermia przeznaczona dla weterynarii pozwalająca na wykonywanie zaawansowanych i precyzyjnych zabiegów. Dotykowy ekran z intuicyjnym interfejsem pozwala na łatwą i intuicyjną pracę z Vergery. Sesje chirurgiczną można rozpocząć jednym dotykiem wybierając odpowiednią ikonę.
Na zaprogramowanym monitorze możemy wyróżnić opcje, takie jak różnego rodzaju cięcia i koagulacje. Podstawowe cięcie gładkie opiera się na otwarciu tkanki za pomocą prądu. Kolejny ważny aspekt, cięcie z koagulacją wykorzystuje prąd mieszany, dzięki któremu nie pojawia się krew ani strup.
Zabiegi koagulacyjne mogą być wykonywane w postaci koagulacji forsownej i miękkiej. Pierwsza polega na uzyskaniu szybkiego efektu koagulacji na powierzchni zabiegowej, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu prądu modulowanego do jej realizacji. Koagulacja miękka ma na celu uzyskanie koagulacji w głęboko położonych tkankach i jest o wiele bardziej czasochłonna. Do jej wykonania stosuje się niskonapięciowy i zmodulowany prąd.
Zalety
Stosowanie urządzeń elektrochirurgicznych w znacznym stopniu wpływa na poprawę pracy lekarzy. Dzięki elektrochirurgii chirurg może w pełnym stopniu skupić się na zabiegu i nie odwracać wzroku od pola operacyjnego.
Nowoczesne urządzenia pozwalają na wykonywanie bardziej precyzyjnych cięć niepowodujących krwawienia, a co za tym idzie są łatwiejsze w gojeniu i nie przyczyniają się do powstania strupa. Można więc śmiało powiedzieć, że diatermia dla weterynarii umożliwia wykonywanie precyzyjnych zabiegów monopolarnej i bipolarnej chirurgii oraz mikrochirurgii bez zmian tkankowych. Cyfrowy interfejs pozwala na czytelny odczyt dotyczący dostarczanej mocy, kontrolowanie funkcji operacyjnych oraz wysoki komfort warunków pracy.