Schorzenia i sprzęt elektromedyczny

Fizjoterapia

Zastosowanie sprzętu elektromedycznego w fizjoterapii już od dłuższego czasu jest coraz bardziej powszechne. Jednak wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań technologicznych pozwala na leczenie najbardziej skomplikowanych stanów chorobowych. Z fizjoterapii najczęściej korzystają sportowcy i osoby chcące poprawić siłę i wytrzymałość mięśni. W tym celu do fizjoterapii stosuje się elektrostymulację, umożliwiającą stymulację mięśni i układu nerwowego, która wpływa na poprawę sprawności ruchowej oraz zmniejsza bóle mięśniowe, a ponadto przyczynia się do ich wzmocnienia.
W leczeniu schorzeń za pomocą sprzętu elektromedycznego używa się czynników takich jak temperatura, promienie UV, ultradźwięki oraz prąd elektryczny. Ich wykorzystanie wpływa na znacznie szybsze osiągnięcie efektów i jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a dodatkowo może zostać również wykonane w dowolnej pozycji. Jest to ogromną zaletą dla osób osłabionych po kontuzji, mających ograniczenia ruchowe. Dodatkowo, ich zastosowanie pozwala na osiągnięcie rezultatów nawet u osób sparaliżowanych częściowo, a nawet całkowicie.
Fizjoterapia z wykorzystaniem elektromedycznego sprzętu stosowana jest również do leczenia takich schorzeń jak zanik mięśni, bóle mięśniowe czy bóle kręgosłupa. W każdym z przypadków metoda leczenia jest inna, ale daje takie same, zniewalające efekty.

Zaburzenia krążenia

Niewydolność krążenia to zaburzenie prawidłowego przepływu krwi w organizmie, spowodowane uszkodzeniem pracy serca. Jest ona niezmiernie niebezpieczna, ponieważ może przyczynić się do powstania groźnych chorób zagrażających życiu. Na jej powstanie ma wpływ nieodpowiedni styl życia i niezdrowa dieta, a nawet siedzący tryb życia. Najczęstszymi przyczynami jest palenie papierosów, alkohol, dieta pozbawiona witamin oraz choroby, takie jak na przykład wada serca, astma, a nawet anemia.
W przypadku wykrycia zaburzeń układu krążenia należy niezwłocznie poddać się leczeniu. Lekarz przeprowadzi szereg badań i w zależności od przyczyny jej powstania dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej stosuje się środki farmakologiczne, jednak w przypadkach zagrożenia życia pacjenta konieczne mogą być zabiegi, takie jak implantacja sztucznej zastawki serca lub jej naprawa.
Konieczne może okazać się również zastosowanie elektroterapii polegającej na wszczepieniu kardiowertera czyli defibrylatora, który łączy funkcję elektrostymulacji z terapią wysokoenergetyczną. Jest on niezmiernie skuteczny w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta, ponieważ po wykryciu skurczów komorowych wysyła szoki umiarawiąjące, ratujące życie pacjenta. W najgroźniejszych przypadkach zaburzeń krążenia konieczna może okazać się operacja polegająca na przeszczepie serca.