Nowoczesna medycyna

Nowe technologie

Świat nieustannie się zmienia i rozwija, na rynku powstają nowe urządzenia i pomysły technologiczne przyczyniające się do poprawy warunków życia ludzkości. Jest to szczególnie ważne dla medycyny, która od ponad wieku poznała niezliczoną ilość nowych rozwiązań i metod leczenia. Łatwo zauważyć, że średnia długość życia znacznie się wydłużyła, a wszystko za sprawą nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w medycynie, które trafnie diagnozują pacjenta oraz zapewniają skuteczniejsze leczenie. Ciągła poprawa jakości sprzętu medycznego i profesjonalne wyspecjalizowanie lekarzy ma na celu wydłużenie ich życia i zapewnienie zdrowia. W tym artykule chcemy skupić się na przedstawieniu Państwu jednej z nowoczesnych technologii stosowanej w medycynie.

Diatermia – czym jest?

Diatermia to zabieg terapeutyczny polegający na punktowym nagrzewaniu tkanek, które powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejsza odczucie bólu. Do wykonania zabiegu przy użyciu diatermii wykorzystuje się pola magnetyczne lub elektryczne o różnej częstotliwości i mocy kilkuset watów w zależności od potrzeb. Wyróżnia się zatem diatermię kondensatorową, która wykorzystuje pole elektromagnetyczne z dominacją pola elektrycznego do nagrzania tkanek płytko położonych oraz diatermię indukcyjną, w której dominuje pole magnetyczne mogące głębiej wnikać do ciała.

Zastosowanie

Narzędzia wykorzystywane w diatermii zastępują podstawowy sprzęt medyczny. Używanie instrumentów elektrochirurgicznych daje możliwość wykonania cięcia i koagulacji, które są o wiele prostsze i szybsze niż w przypadku wykorzystania na przykład tradycyjnego skalpela. Ponadto umożliwiają wykonanie bezkrwawego cięcia tkanki.
Koagulacja za pomocą diatermii polega na nagrzaniu płynu wewnątrzkomórkowego, który powoduje parowanie wody w komórkach i zatrzymanie przepływu krwi.
Wykonywanie cięcia przy użyciu diatermii powoduje wyparowanie płynu wewnątrzkomórkowego i zniszczenie komórek. Opary wokół elektrody rozpoczynają reakcję i przewodzą energię do sąsiednich tkanek.
Połączenie koagulacji i cięcia nazywamy prądami mieszanymi, co powoduje, że w procesie cięcia utrata krwi jest ograniczona.
Urządzenia diatermii możemy stosować w prawie wszystkich specjalizacjach medycznych w zależności od ich specyfikacji.