Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Rozpoczynając przygodę z własnym gabinetem lekarskim, o bardzo wielu rzeczach trzeba pamiętać. Mogą być przytłaczające wszystkie formalności, opłaty, zakupy. Poza takimi kwestiami, jak ubezpieczenie, wynajem lub kupno gabinetu, bardzo istotną kwestią jest jego wyposażenie. Jest wiele rzeczy, o których powinno się pamiętać, w zależności od specjalizacji.

Podstawowy sprzęt w gabinecie lekarskim

Z racji często ograniczonego budżetu, podczas zaopatrywania swojego gabinetu należy najpierw skupić się na tym, co będzie najbardziej potrzebne. To z kolei ocenia się na podstawie rodzaju placówki, do jakiego zakupuje się sprzęt. Są jednak rzeczy, które powinny znaleźć się w każdym gabinecie. Wybór jest naprawdę duży. Sprzęt można kupić nowy lub używany.

Potrzebne mogą być leżanka lub kozetka, krzesła i taborety oraz biurko, przy którym lekarz będzie mógł pracować. Przyda się też waga, najlepiej taka ze wzrostomierzem, niektóre instrumenty medyczne, np. ciśnieniomierz. Szafa lekarska ułatwi sprawę z przechowywaniem leków, asystor medyczny – sprzętu, a parawan zapewni z kolei poczucie prywatności i bezpieczeństwa pacjentowi.

W przypadku niektórych gabinetów lekarskich, niezbędne będzie również stanowisko do pobierania krwi czy lampa zabiegowa. Do podstawowego zaopatrzenia lekarza wliczać się będzie stetoskop, termometr, gazy, igły i plastry. Zawsze dostępne powinny być środki czystości, mydło przy umywalce, ręczniki papierowe oraz zapas rękawiczek. W dobie koronawirusa, trzeba pamiętać o środkach bezpieczeństwa, takich jak przyłbice, maski czy płyn do dezynfekcji rąk.

wyposazenie gabinetu lekarskiego

Zaawansowany sprzęt do gabinetów lekarskich

W przypadku niektórych gabinetów, niezbędne mogą być inne sprzęty, kiedy planowane są jakiekolwiek operacje, np. sprzęt elektrochirurgiczny, taki jak Surtron o dopasowanym do potrzeb rodzaju, czy Surgeon. Zupełnie inne potrzeby będą w gabinetach psychiatry, laryngologa, kardiologa, dermatologa czy ginekologa.

Wszystko należy dobierać do specyfiki gabinetu i specjalizacji lekarzy tam przyjmujących. Oferta sprzętu specjalistycznego na rynku cały czas się powiększa. Dlatego nie dość, że trzeba go dostosować do narzuconych z góry wymogów, warto cały czas śledzić wychodzące nowości, które mogą ułatwić nam pracę.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt medyczny?

W przypadku prywatnych gabinetów, sprzęt dobiera się samemu, co może być bardzo trudne. Najlepszą opcją jest zdobywanie opinii na temat danego sprzętu, zwłaszcza tego droższego – od znajomych, innych lekarzy, z Internetu. Sugerowanie się tylko ceną może być zgubne. Warto zdać się na osoby bardziej doświadczone w tej kwestii.