Diatermia krótkofalowa typu Terapuls

Diatermia krótkofalowa typu Terapuls to zabieg fizykoterapeutyczny, w którym wykorzystywane jest impulsywne pole magnetyczne wysokiej częstotliwości. Przekazuje się w ten sposób energię do tkanek i stymuluje ich procesy naprawcze. Zabieg wpływa na zwiększenie przepływu krwi tętniczej, a także liczby leukocytów.

Obniża też pobudliwość nerwomięśniową i przyspiesza procesy metaboliczne komórek. Poza tym, efektem będzie rozszerzenie naczyń limfatycznych i szybsze wchłanianie się obrzęków. Metabolizm na poziomie komórkowym przyspiesza razem z procesem tworzenia się osteogenezy i kolagenu.

Wskazania do wykonania zabiegu

Zabieg zalecany jest w wielu przypadkach, takich jak:

  • choroba zwyrodnieniowa, stany zapalne stawów;
  • przewlekłe zapalenia zatok, krtani, migdałów, ucha czy oskrzeli;
  • zaburzenia czynności dokrwiennej jajników;
  • odmrożenia;
  • złamania;
  • nerwobóle;
  • mięśniobóle;
  • zapalenie płuc, oskrzeli, pęcherza moczowego;
  • entezopatie;
  • nieżyt oskrzeli.

Jak widać, diatermia krótkofalowa jest takim zabiegiem, który jest w stanie pomóc osobom z bardzo różnymi schorzeniami.

 diatermia krótkofalowa teraplus

Dawkowanie

Przy wykonywaniu diatermii istnieją dwie możliwości – podanie dawki termicznej lub atermicznej. Ta pierwsza jest odczuwalna poprzez ciepło. Drugiej natomiast wcale się nie odczuwa.

W przypadku metody Terapuls, ciepło nie zostaje wytworzone. Jest to reakcja termiczna organizmu. Temperatura skóry jest więc prawie w ogóle niezmieniona. Ociepleniu ulegają tylko struktury na różnej głębokości. To pole elektromagnetyczne przez swoją dużą częstotliwość, działa na potencjał błon komórkowych i wpływa pozytywnie na zmianę właściwości tkanek.

Przebieg zabiegu

Przede wszystkim, należy pamiętać o pozbyciu się wszelkich metalowych przedmiotów – kolczyków, naszyjników, paska itd. W przeciwnym razie może dojść do oparzenia. Zabieg rozpoczyna się położeniem się pacjenta na kozetce i odsłonięciu części ciała, która będzie poddana zabiegowi. W przypadku leczenia dwóch stawów, umieszcza się między nimi filc. Podczas zabiegu należy omijać okolice oczu, jąder, a także ran.

Przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu, tak i do wykonania diatermii istnieją przeciwwskazania. Jest to np. stan po operacji raka, ale także trwający nowotwór. Nie zaleca się również wykonywania zabiegu kobietom w ciąży, osobom, mającym rozrusznik serca, ostre stany chorobowe czy krwawienia lub żylaki. W przypadku osób z chorobami zakaźnymi, dzieci, pacjentów po udarze mózgu czy z epilepsją, zabieg również nie może być wykonany.