Czym jest rękojeść pencil?

Co to jest?

Rękojeść pencil to nowoczesne urządzenie wykorzystywane w diatermii chirurgicznej. Jest to specjalnie zaprojektowana i wygodna dla chirurga rękojeść. Dzięki okrągłemu przekrojowi, który zwęża się u góry i wypukłemu kształtu pierścieni stanawi idealny obszar do podparcia palców chirurga. Wersja pencil S posiada dodatkowe pierścienie, których nie oferuje nam standardowa wersja ołówka. Pierścienie są koloru żółtego i niebieskiego oraz wskazują skrzepy poszczególnych klawiszy tnących. Gumowe guziki zachęcają na natychmiastową identyfikację, w przeciwieństwie do gumowych pierścieni, ze względu na różne wrażenia dotykowe.

Obie wersje mają szarą i gumową powierzchnię umożliwiająca pewny chwyt, nawet w mokrych warunkach. Wyposażone są w trzpień śrubowy o okrągłym kształcie dla zapewnienia antypoślizgowego chwytu, który może pomieścić elektrody o średnicy 2,4 mm. Rękojeści przywiązują dużą wagę do szczegółów, dzięki czemu praca chirurga będzie wykonana z największą precyzją i starannością, wpływając tym samym na poprawę komfortu pracy i wydajności.

Zastosowanie

Rękojeści ze względu na swoją specyfikę wykorzystywany jest do różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych w szeroko rozumianych specjalizacjach. Jego głównym atutem jest to, że cięcia tkanek wykonywane są za pomocą prądu elektrycznego, z wykorzystaniem prądu przemiennego o częstotliwości radiowej. W zależności od potrzeb chirurga dostępne są różne rozmiary i kształty elektrod kauteryzacyjnych.

Urządzenia dają możliwość sterowania ustawieniami cięcia i koagulacji za pomocą przycisków. W celu uzyskania zamierzonych efektów w tkance, chirurdzy modyfikują przebiegi elektryczne i używają różnych rodzajów prądów.
Do osuszenia tkanki, chirurg pozostawia elektrodę w bezpośrednim kontakcie z nią, dzięki czemu zmniejsza obecne stężenie. Takie zastosowanie możemy znaleźć na przykład w małoinwazyjnych zabiegach.
Wykonanie cięcia za pomocą rękojeści następuje w wyniku iskier elektrycznych, które skupiają ciepło w obszarze docelowym. Aby wytworzyć iskrę należy trzymać elektrodę nieco z dala od tkanki.
Elektrochirurgiczny ołówek służy również do kontrolowania krwawienia podczas zabiegu.